Događanja na PMF-u

20.
svibnja
9:15-11:15,
Kemijski odsjek, predavaonica 304
24.
svibnja
10:00-12:00,
Kemijski odsjek, predavaonica 222

Opće obavijesti

Pozivamo vas na predavanje 'Priča o anti-aromatičnosti: od ciklougljika do 2D materijala' koje će u sklopu Kolokvija Kemijskog odsjeka održati Igor Rončević sa Sveučilišta u Oxfordu.

Predavanje će se održati petak 17. svibnja s početkom u 9.30 sati u predavaonici 222.

Autor: Aleksandra Maršavelski

OBAVIJESTI ZA STUDENTE

Sljedeće predavanje Ljubičastog u kemiji čeka nas već idući tjedan, a kao predavačica nam dolazi dr. sc. Ivana Brekalo sa Zavoda za fizičku kemiju IRB-a. Koliko ste puta čuli "neću tu kemiju", "ma to ti je sve kemija" i slične izraze koji impliciraju da je kemija štetna i opasna? S druge strane znamo da je kemija nužna u svakodnevnom životu, od hrane do medicinskih istraživanja, boja, plastike, kozmetike... Kako pomiriti te naizgled nespojive činjenice? Ovo predavanje dat će nam uvid u novu, učinkovitu, "čišću" kemiju i pokazati kako do nje doći starom fizičkom silom. Stoga vas pozivamo da nam se pridružite u četvrtak, 23. svibnja 2024. u 18:15 h u predavaonici A1 na Kemijskom odsjeku PMF-a! Vidimo se!"

Autor: Aleksandra Maršavelski

Poštovani i dragi studenti,

uskoro počinje nova, 2023./2024., akademska godina. U tijeku je usklađivanje sveučilišnih i fakultetskih pravila studiranja s novim Zakonom o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti te novim Statutom Sveučilišta u Zagrebu. PMF će u ovom prijelaznom razdoblju, koliko god to bude dopušteno i moguće, primjenjivati pravila povoljnija za studente.


Svi studenti i dalje imaju obvezu završiti studij najkasnije u roku koji je dvostruko dulji od trajanja studija.

Važno je napomenuti da prema novim pravilima studenti ne gube pravo studiranja na studiju ako u prethodne dvije akademske godine nisu stekli najmanje 35 ECTS-a. To znači da takvi studenti mogu upisati novu akademsku godinu (ako time ne bi prekoračili dvostruko trajanje studija).

Studentima će biti omogućeno više od dva puta upisati isti kolegij.

Studenti će moći polagati kolegije iz ljetnog semestra za koje su ostvarili uvjete i u zimskom semestru akad. god. 2023./2024. Bez obzira koliko je puta do sada student izašao na ispit iz nekog kolegija za koji je ostvario uvjete, on može izaći na ispit u svakom ispitnom terminu do uključivo veljače 2024. 

Ponovno napominjemo da broj izlazaka na ispit iz pojedinog kolegija više nije eliminatoran, tj. u tom slučaju studenti ne gube pravo studiranja.

Studenti u redovitom statusu, koji su u prvu godinu studija prvi put upisani u akademskoj godini 2023./2024., imat će pravo najviše jednom ponavljati svaku studijsku godinu.

Molimo studente da i dalje prate objave na mrežnoj stranici na kojoj ćemo objavljivati sve važne novine.

Autor: Adriana Kenđel

Objavljen znanstveni rad u časopisu...

Znanstvenici Kemijskog odsjeka Jasmina Jukić, Davor Kovačević, Nikola Cindro i Josip Požar u suradnji s kolegama sa Zdravstvenog fakulteta Sveučilišta u Ljubljani Rokom Finkom, Martinom Oder i Ana-Marijom Milisav objavili su rezultate istraživanja povezanosti procesa nastanka polielektrolitnih slojeva i kompleksa, u časopisu Kraljevskog kemijskog društva, Soft Matter (IF = 3,679), pod nazivom: Predicting the outcomes of interpolyelectrolyte neutralization at surfaces on the basis of complexation experiments and vice versa.

Rad je zbog visoke ocjene recenzenata istaknut na zadnjoj vanjskoj naslovnici časopisa (Back Cover).

U radu je istražena korelacija procesa nastanka polielektrolitnih višeslojeva (površina SiO2) i kompleksa na primjeru tri para jakih polielektrolita u vodenim otopinama natrijevih soli. Postepeni dodatak jednog reaktanta u drugi pri nižim koncentracijama elektrolita rezultirao je nastankom primarnih kompleksa (suvišak titranda na površini) koji su daljnom neutralizacijom dali sekundarne komplekse (suvišak titransa). Koalescencijom primarnih i sekundarnih kompleksa nastao je metastabilan flokulat koji je sadržavao približno ekvivalentnu množinu monomera. Dodatkom suviška titransa u suspenziju primarnih kompleksa nastali su isključivo sekundarni kompleksi, odnosno postignuta je sukcesivna inverzija naboja nano-kompleksa, upravo kao i u slučaju odgovarajućih višeslojeva. Pri višim koncentracijama elektrolita nastali su metastabilni kompleksi i precipitati koji su sadržavali suvišak polikationa. Udio ekstrinzično kompenziranog naboja bio je u skladu s afinitetom polimera prema protuanionima, istraženim određivanjem kritičnih koncentracija soli potrebnih za agregaciju pozitivno nabijenih primarnih kompleksa. Utjecaj elektrolita na sastav odgovarajućih višeslojeva bio je posve analogan, što ukazuje na činjenicu da su ishodi procesa interpolielektrolitne neutralizacije na površini silicijeva dioksida i u otopini u osnovi identični.

Osim što pruža detaljniji uvid u procese interpolielektrolitne neutralizacije, istraživanje otvara mogućnost za jednostavnu modifikaciju sastava i fizikalno-kemijskih svojstava višeslojeva poznavanjem ishoda procesa kompleksiranja pri različitim ionskim uvjetima (koncentraciji i vrsti protuiona prisutnih u otopini). Navedena činjenica iskorištena je za poboljšanje antimikrobnih svojstava višeslojeva izgrađenih od poli(alilamonijeva) kationa i poli(stirensulfonatnog) aniona.

Istraživanje je provedeno u okviru projekta Fizikalna kemija procesa na međupovršini mineral/otopina polielektrolita (IP-2020-02-9571) financiranog od strane Hrvatske zaklade za znanost.

Autor: Adriana Kenđel
Popis obavijesti

Broj posjeta:
2397286