Kroz ovaj kolegij studenti će dobiti uvid u najvažnije koncepte i metode teorije nuklearne strukture. Prirodno se nastavlja na obvezni kolegij s četvrte godine studija - Nuklearna fizika, a predstavlja osnovu za teorijske izborne kolegije koji se predaju na doktorskom studiju iz nuklearne fizike. Naglasak je na uvođenju fizikalnih ideja i osnova teorijskih modela koji opisuju niz pojava određenih jakim, elektromagnetskim i slabim međudjelovanjima u atomskim jezgrama. Kolegij uključuje potrebne matematičke tehnike, daje pregled moderne teorijske nuklearne fizike niskih energija i priprema studente za samostalan istraživački rad.
Sadržaj kolegija po temama:
1. Nuklearna međudjelovanja: deuteron, nukleon-nukleon raspršenja i nuklearne sile, nukleon-nukleon potencijali, sistem tri nukleona i NNN-međudjelovanja.
2. Modeli nuklearne strukture: struktura lakih jezgara z NN- i NN-međudjelovanja, koncept srednje polja i nuklearni model ljusaka, deformirani nuklearni potencijal i rotacije, nuklearni Hartree-Fockov model, korelacije sparivanja u jezgrama, Hartree-Fock-Bogoljubov model, harmoničke vibracije, aproksimacija slučajnih faza;
3. Elektromagnetska međudjelovanja u jezgrama: nuklearna elektromagnetska struja, osnove kvantizacije elektromagnetskog polja, emisija elektromagnetskog zračenja, izborna pravila i pravila sume, efektivni naboji.
4. Slaba međudjelovanja u jezgrama: jednostavna teorija beta-raspada, dozvoljeni prijelazi, nuklearni beta-raspad, neutrino u beta-raspadu, lomljenje simetrije u beta-raspadu.
|
- John Dirk Walecka, Theoretical Nuclear and Subnuclear Physics, World Scientific Publishing Company, (2004).
- Amos De Shalit, Herman Feshbach, Theoretical Nuclear Physics, John Wiley & Sons Inc (1974).
- Peter Ring, Peter Schuck, The Nuclear Many-Body Problem, Springer (2005).
- Walter Greiner, Joachim A. Maruhn, Nuclear Models, Springer (2006).
- David J. Rowe, John L. Wood, Fundamentals of Nuclear Models, World Scientific Publishing Company, (2010).
|